żywica

Żywica jest substancją naturalną wytwarzaną przez różne rośliny, głównie drzewa, która ma za zadanie otoczyć ochronną warstwą wszelkie zranienia jakie powstały na jej powierzchni. Z tego powodu jest to maź niesamowicie lepka i często zdarza się, że przyczepia się do miejsc, w których niekoniecznie chcielibyśmy ją widzieć. Jest przy tym dość trudna do usunięcia i prawie zawsze pozostawia jakieś drobne plamki.

O zabrudzenia z żywicy najłatwiej na świeżo wykonanych meblach czy konstrukcjach z drewna iglastego. Proces uwalniania żywicy jest jak najbardziej naturalny i nie powstrzymamy go poprzez polakierowanie czy pomalowanie deski. Dość częstym zatem widokiem na nowych konstrukcjach, jest przebijająca się kropla żywiczna, lub lub lakier łuszczący się pod jej naporem. Pojawienie się takiej skazy nie tylko wpływa na ogólną estetykę konstrukcji, ale również niesie za sobą ryzyka zabrudzenia np. ubrań. Dobrze byłoby taki feler zlikwidować najszybciej jak to możliwe. Zastanawiacie się teraz pewnie, że skoro ta substancja jest taka ciężka do zmycia to czym usunąć żywicę? Pomoże nam w tym stara, dobra terpentyna i odrobina cierpliwości.

Usuwając plamę żywiczną z konstrukcji drewnianych trzeba ją najpierw fizycznie zdrapać przy pomocy jakiegoś ostrego narzędzia. Pozostałości najlepiej będzie zmyć przy pomocy terpentyny, a w ostateczności nawet i płynu do mycia naczyń. Później pozostaje już tylko obmycie deski za pomocą wody z mydłem, wysuszyć i przeszlifować miejsce powstania zabrudzenia. Ubytek trzeba będzie również pomalować.
Niestety żywica będzie się pojawiać co jakiś czas i trzeba być gotowym na przeprowadzenie podobnych operacji nawet kilkukrotnie. Jest to zależne od gatunku i wieku deski, starsze będą powodować podobne kłopoty bardzo rzadko, lub nawet w ogóle możemy nie spotkać się taką sytuacją.

czym usunąć żywicę

Gdyby już zdarzyło się wam, że znajdziecie kroplę żywicy na swoim ubraniu to również nie należy rozpaczać. Co prawda nie zejdzie ona od zwykłego prania, ale można ją najpierw nieco rozpuścić, dzięki czemu poradzi sobie z nią już każdy środek piorący.
W tym celu najlepiej sprawdzi się spirytus zmieszany z terpentyną w proporcji 3:1. Takim roztworem należy delikatnie przecierać miejsce zabrudzenia żywicą, uważając jednak na pozostałą część materiału. Chcemy przecież, żeby nasza mikstura zadziałała wyłącznie na żywicę i nie zrobiła krzywdy dzianinie, z której jest wykonane ubranie.

Po zakończeniu tego procesu wrzucamy ubranie do pralki i ustawiamy na standardowy program jaki zwykle stosujemy dla tego typu garderoby. Plama powinna całkowicie zniknąć.
Nieco gorszą sytuację mają ci, którym żywica wlepiła się we włosy lub do skóry. O ile w drugim przypadku wystarczy po prostu przemyć zabrudzone miejsca zmywaczem do paznokci lub rozpuszczalnikiem, to już żywica we włosach może być sporo poważniejszym kłopotem zwłaszcza dla pań.

Zanim jednak sięgnięcie po nożyczki, aby obciąć zlepione kosmyki, warto wcześniej wypróbować domowy sposób na pozbycie się żywicy z włosów, a drastyczne rozwiązania na razie odłożyć.
Do usunięcia żywicy z włosów potrzebny będzie taki sam roztwór jakiego używa się do zmywania jej z ubrań, czyli mieszanki spirytusu z terpentyną. Tą miksturą należy nasączyć wacik kosmetyczny i przecierać powoli pozlepiane kosmyki. Jeśli nie dysponujemy akurat terpentyną to można spróbować z samym spirytusem, który również dość dobrze rozpuszcza żywicę i z pewnością pomoże w jej usunięciu.

włosy

Po kilkukrotnym przetarciu kosmyka, należy wyczesać włosy gęstą szczotką w celu usunięcia rozpuszczonych przez roztwór kawałków żywicy. Po tym procesie konieczne będzie umycie włosów.
Prawdopodobnie żywica nie zejdzie w całości po jednokrotnym przeprowadzeniu tej operacji. Często zdarza się tak, że będzie konieczne nawet kilkukrotne jej powtarzanie, więc wymaga to sporo cierpliwości i samozaparcia. Jest jednak chyba dużo lepsze rozwiązanie niż gdybyśmy mieli odciąć posklejany kosmyk, co zwykle zaburza całą strukturę fryzury i wymaga zwykle dalszych ingerencji fryzjerskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here