czym zajmuje sie urolog

Urolog to specjalista zajmujący się prowadzeniem diagnostyki oraz leczeniem schorzeń układu moczowego i płciowego u mężczyzn oraz u kobiet. Kiedy warto pomyśleć o wizycie u takiego lekarza?

Choroby dotyczące układu moczowego i płciowego są często bardzo wstydliwe. Zdarza się zatem, że pacjenci rzadko decydują się na wtedy na wizytę u specjalisty, nawet jeśli posiadają ku temu wskazania. Warto jednak pamiętać o tym, że wizyta u urologa jest często jedynym rozwiązaniem, gdy dolegliwość jest nieprzyjemna i nie można wyleczyć jej domowymi metodami.

Z jakimi objawami warto udać się do urologa? Jakie choroby diagnozuje i leczy? Czym zajmuje sie urolog w swoim gabinecie?

Kiedy warto udać się do lekarza urologa?

Lekarz urolog specjalizuje się w diagnozowaniu oraz w leczeniu szeregu chorób, które dotykają układu moczowego i płciowego. Zajmuje się on również wadami wrodzonymi i nabytymi tych układów.

Do specjalisty tego rodzaju warto udać się zatem wtedy, gdy odczuwane są dolegliwości dotykające tych właśnie układów. Na przykład mogą być to:

– pieczenie, swędzenie okolic narządów moczowo-płciowych
– ból przy oddawaniu moczu
– trudności z oddawaniem moczu
– zmiana wyglądu moczu
– krwiomocz – krew w moczu
– nadmierna lub niewielka ilość oddawanego moczu
– problemy z trzymaniem moczu
– zgrubienia, guzki narządów płciowych
– problemy z potencją u mężczyzn
– nieprawidłowa budowa narządów płciowych i moczowych u kobiet i mężczyzn

Jeśli zatem dostrzegamy u siebie takie właśnie objawy, warto pomyśleć o udaniu się na wizytę do lekarza urologa, który będzie mógł zdiagnozować ich przyczynę i zalecić właściwe postępowanie.

Choroby diagnozowane i leczone przez urologa
Lekarz urolog specjalizuje się w prowadzeniu diagnostyki oraz w leczeniu różnych rodzajów chorób układu moczowego i płciowego występujących zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

lekarz i pacjent

Wśród schorzeń, którymi zajmuje się urolog, znajdują się między innymi:
– infekcje bakteryjne i grzybicze układu moczowego i płciowego
– stany zapalne narządów płciowych i dróg moczowych
– krwiomocz
– kamica układu moczowego
– torbiele nerek
– przerost stercza – prostaty u mężczyzn
– żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn
– stulejka, załupek, wnętrostwo, wodniak jądra u mężczyzn
– zaburzenia erekcji u mężczyzn
– nowotwory, w tym nowotwory jąder, prostaty, pęcherza moczowego

Leczenie polegać możne na zaleceniu odpowiedniej farmakoterapii – stosuje się wtedy właściwie dobrane leki redukujące objawy i pomagające w wyeliminowaniu choroby. W wybranych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wizyty u lekarza urologa nie należy się obawiać. Nie wymaga ona również specjalnego przygotowania – należy pamiętać tylko o higienie osobistej. Gdy wcześniej prowadzone były badania związane z układem moczowo-płciowym, warto zabrać ze sobą potwierdzające je wyniki.

Pierwszym etapem wizyty jest wywiad z pacjentem. Podczas wywiadu urolog pyta pacjenta o jego objawy, historię chorób, dotychczasowe leczenie. Następnie przystępuje on do wykonania badań urologicznych. Najczęściej jest to badanie fizykalne – dotykowe, a także badanie USG. Gdy problemem jest prostata, wykonuje się także bezbolesne badanie, czyli odbywające się przez odbyt.

urolog

W przypadku, gdy podczas badania urologicznego w gabinecie ma być wykonane USG, należy pamiętać o wypiciu większej ilości wody przed wizytą. Wtedy płyn może wypełnić pęcherz moczowy, co umożliwia jego dokładne obrazowanie.

Lekarz może zalecić także wykonanie innych badań, na przykład badań krwi, moczu, a także pozostałych typów badań urologicznych. Na przykład są to poniższe badania:

– cystoskopia – badania cewki moczowej i pęcherza wziernikiem z kamerą
– urografia – badanie obrazujące układ moczowy i płciowy z kontrastem
– badania urodynamiczne – służą to pomiaru ciśnienia i przepływu moczu

Podsumowując, lekarz urolog to specjalista, który pomoże wtedy, gdy pojawiają się problemy z układem moczowym i płciowym. Można zapisać się do niego na NFZ po uzyskaniu skierowania lub też prywatnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here