Zasłona

Wiele osób zapewne chciałoby modnie udekorować okna w swoim domu, lecz trudno jest samodzielnie przewidzieć trendy. Dlatego podpowiadamy jakie firany i zasłony będą hitem w tym sezonie!

Rok 2021 trwa już w najlepsze, dlatego można pokusić się już o pewne przewidywania na temat panujących obecnie trendów rynkowych. Można przewidywać, co jeszcze zyska na popularności, a co było tylko chwilową modą. Wiadomo wszak, że gusta dotyczące stylów aranżacji wnętrz, mebli, paneli czy dekoracji okiennych zmieniają się. Często nawet wystarczy zmiana pory roku, by barwy lub nowe wzory firan zyskały na poprawności! Zapraszamy więc do przeglądu.

Dobrze uszyte zasłony to nadal standard

Pomimo wzrostu popularności różnego rodzaju rolet czy innych przesłon okiennych, nadal jednak to zasłony są uznawane za najbardziej klasyczne rozwiązanie dla salonu, sypialni czy nawet biura. Wynika to w dużym stopniu z ich nadspodziewanie dużej uniwersalności. Nie jest trudno zakupić zasłony do stylu minimalistycznego czy nawet angielskiego. Natomiast w mało prawdopodobnej sytuacji, gdybyśmy natrafili na trudności z zakupem takich dekoracji, choćby ze względu na nietypowy trapezowy kształt okna, to zawsze można zamówić uszycie ich na zamówienie. Szczególnie dobrze widoczną popularnością cieszą się w tym sezonie zasłonki w kolorach beżu, pastelowych zieleni, błękitów czy bieli, tylko w najbardziej luksusowych wnętrzach napotkamy ciemne bordo i inne mocno wybarwione desenie. Niezależnie od tonacji, która przypadnie nam do gustu, wykonanie zasłon na wymiar nie jest drogie, najistotniejszym czynnikiem wpływającym na cenę jest rodzaj tkaniny, gdyż na rynku istnieje dość wyraźny podział na różne klasy materiałów stosowanych na zasłony okienne. Chcąc wykonać kotarę z naprawdę najlepszych tkanin, często importowanych zza granicy, cena będzie nieco wyższa, choć nadal będą to kwoty do zaakceptowania przez większość domowych budżetów.

Złote zasłony okienne
Złote zasłony okienne w jasnobeżowym salonie. Grafikę zasłon udostępniła pracownia Małgorzata z Poznania.

Zwiewne firany, by poczuć wiosnę w domu!

Drugim hitem, przynajmniej w ciągu nadchodzących kilku wiosenno-letnich miesięcy, są delikatne firany okienne. Najczęściej kupujący decydują się na modele w bardzo jasnych barwach, dominuje klasyczna biel, czasami w odcieniu lekko kremowym. Ten drugi pojawia się zwykle w towarzystwie eleganckich zasłon w ciemniejszej tonacji. Spośród tkanin nadal dominuje len, choć jego syntetyczne zamienniki, tak zwane lineen look, także cieszą się niemałym zainteresowaniem. Stosunkowo niewiele osób decyduje się na wykonanie ozdobnych firanek na wymiar z woalu lub batystu. Jednak gdy już ktoś zamówi firany z woalu, to są to modele z najwyższej półki. Wynika to z tego, że firany szyte na wymiar konkretnego okna są wykonane o wiele lepie, wręcz perfekcyjnie. Dzięki temu są one dekoracją nie tylko w najbardziej wystawnych aranżacjach wnętrz, czyli w stylu francuskim lub glamour, lecz i kompozycje z nutą skandynawskiego lub prowansalskiego akcentu będą stanowiły doskonałe miejsce dla tych dekoracji okiennych! Podobnie wyśmienitym wykonaniem cechują się firanki na skosy lub okna trapezowe, są one prawie zawsze robione pod konkretne okno i dzięki temu górują one nad maszynowo szytymi egzemplarzami z licznych sklepów.

Wygodny karnisz elektryczny, także w naszym domu

Niektórym osobom pojęcie automatyka okienna może kojarzyć się z różnego rodzaju firmami, co do pewnego stopnia jest prawdą. Dawniej mogliśmy spotkać karnisz elektryczny w hotelu, urzędzie lub innym miejscu ukierunkowanym na wygodę osób przebywających w takich pomieszczeniach. Możliwość łatwego i szybkiego odsłaniania okien, które nie wiąże się z dodatkowym wysiłkiem fizycznym, jest bez cienia wątpliwości wielką zaletą karniszy elektrycznych. Teraz zaś przyszedł czas, by do hotelowych karniszy elektrycznych dołączyły i te w naszych domach. Trend ten jest wyraźnie widoczny na rynku, choć na razie ogranicza się on do domów wolnostojących i dużych mieszkań, to jednak tendencja ta jest stała i niezmiennie doskonale widoczna. Na podstawie samych tylko obserwacji możemy stwierdzić, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup tej wygodniejszej i nowocześniejszej wersji karnisza okiennego do swojego domu.

Roleta rzymska, by lato było udane

Choć obecnie jeszcze za oknem pogoda jest raczej średnia i zmienna, to wiele osób w najbliższych miesiącach zainteresuje się roletami rzymskimi. Wynika to z ich unikalnych właściwości, łączą one w sobie bowiem zarówno bardzo atrakcyjny wizualnie image ozdobnie składającej się tkaniny, jak i możliwość wykorzystania ich do lekkiego zacienienia naszego salonu lub kuchni. W czasie miesięcy letnich firana może nie zatrzymywać dość dużo światła, zasłony zaś mogą być nieco zbyt masywne optycznie, by korzystać z nich w dzień, natomiast rolety rzymskie będą doskonałym kompromisem. Wykonana na zamówienie roleta rzymska do domu, choć możemy użyć jej także w biurze, będzie wysmakowanym akcentem, przełamującym standardy, lecz w pozytywnym tego słowa znaczeniu! Przecież nie każde odejście od kanonu musi być pozbawione dobrego smaku, niektóre odstępstwa z czasem zyskują sobie poczesne miejsce w różnych szkołach projektowania i wystroju wnętrz. Tak właśnie było z roletami rzymskimi, tak też będzie w przyszłości z roletką w wersji duo, czyli składającą się z dwóch osobnych rodzajów tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here