czy w ciąży można latać samolotem

Czy w ciąży można latać samolotem? To pytanie zadaje sobie wiele młodych kobiet, które spodziewają się dziecka. Często rezygnują one ze swoich wymarzonych wakacji lub z odwiedzin u rodziny, gdyż obawiają się, czy taki lot będzie bezpieczny dla nich oraz dla ich nienarodzonego jeszcze maleństwa. Dlatego też poniżej odpowiadamy na pytanie, czy można lecieć samolotem będąc w ciąży oraz poznamy zdanie lekarzy na ten temat. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

1. Czy w ciąży można latać samolotem?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, jeżeli jesteśmy zdrowe a nasza ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli nasz lekarz ginekolog prowadzący ciążę, nie widzi żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej możemy latać i to nawet w najdalsze kierunki. Również i przewoźnicy chętnie zapraszają panie w ciąży do samolotu. Wiele linii samolotowych w swoich zaleceniach posiada wzmiankę o paniach w ciąży. Przewoźnicy bowiem sugerują, iż w ostatnich tygodniach ciąży lepiej jednak nie wybierać się w dłuższą podróż samolotem.

2. Jak zachować się podczas lotu?

Kobiety w ciąży widocznej mogą liczyć na pewne przywileje w liniach samolotowych. Mogą zostać poproszone jako pierwsze do wejścia do samolotu oraz w momencie odprawy – mogą dostać lepsze miejsce w samolocie np. bliżej przodu, gdzie jest więcej miejsca na nogi. Obsługa na pewno też o taką panią bardziej zadba. Podczas lotu, stewardessy nie raz zapytają, czy dobrze się czuje, czy czegoś jej nie potrzeba oraz czy może nie zechciałaby się napić.

Kobiety w ciąży podróżujące samolotem również powinny zadbać o kilka kwestii. Pierwszą z nich jest picie wody. Podczas lotu powinno się pić wodę małymi łyczkami i dość często. Dzięki temu mdłości zostaną zniwelowane. Kolejno, należy spacerować po pokładzie (jeżeli, oczywiście jest taka możliwość). Szczególnie na dłuższych dystansach, panie w ciąży raz na pół godziny powinny się wyprostować i chwilę przejść – dzięki temu nie będzie je bolał kręgosłup a nogi tam szybko nie spuchną.

w ciąży

3. Kiedy lot samolotem nie jest najlepszym pomysłem?

Jeżeli mamy wykupione wakacje w bajeczne miejsce, a mamy ciąże zagrożoną lub podczas wizyt lekarskich coś zaniepokoiło naszego lekarza, który dodatkowo nie wyraził nam zgody na takie wakacje – absolutnie nie wolno ryzykować. Wówczas należy posłuchać zaleceń lekarza i nie wybierać się w taką podróż, gdyż może to skończyć się problemami (zarówno z naszym zdrowiem, jak i ze zdrowiem maluszka).

Niektóre z pań, rezygnują z lotu samolotem także z powodu złego samopoczucia. Każda ciąża jest inna, każda z pań również ją znoszą inaczej. Niektórym ciężarnym aż do 9 miesiąca cały czas towarzyszą wymioty, zawroty głowy, senność oraz bóle brzucha. Wówczas same rezygnują z lotu, który dodatkowo zwiększyłby ich złe samopoczucie, a nawet najlepsze wakacje wówczas i tak nie będą sprawiać przyjemności.

samolot

4. Co sądzą o lataniu lekarze?
Jak wspomniano wcześniej, gdy lekarz ginekolog, który prowadzi ciąże – zezwala na taki wyjazd, wówczas jak najbardziej można lecieć. Wielu lekarzy, zachęca swoje pacjentki do latania samolotem szczególnie w drugim trymestrze, ze względu na to, iż jest to czas, gdy przechodzą dolegliwości, które często paniom doskwierają na początku oraz do rozwiązania zostało jeszcze dużo czasu. Nie poleca się latania samolotem szczególnie w ostatnich 2 tygodniach ciąży, gdy jak wiadomo jest to czas, w którym w każdej chwili maluch może zapragnąć już przywitać się z mamą na świecie.

Jeżeli jesteśmy w ciąży i chcemy lecieć samolotem – jak najbardziej warto z takiej opcji skorzystać. Bez względu na to, czy są to wakacje czy odwiedziny u rodziny lub przyjaciół – jest to czas, gdy spokojnie jeszcze można pobyć trochę czasu z partnerem i zrelaksować się. Panie powinny pamiętać, iż pierwszy rok po urodzeniu dziecka czasami bywa dość trudny i meczący, dlatego te miesiące ciąży warto wykorzystać najlepiej jak się da. Jeżeli lekarz pozwala na wakacje, a my mamy na nie ochotę – dobrze jest odpocząć w miłym i przyjemnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here