pranie

Bardzo przyjemne popołudnie w parku może zakończyć się nieszczęściem, czyli poważnym zabrudzeniem, a nawet totalnym zniszczeniem ubrań. Gdy spędzasz miło czas z dziećmi, ukochanym lub znajomymi, raczej nie zwracasz zbyt dużej uwagi na otoczenie. Oczywiście starasz się obserwować piękno przyrody i od czasu do czasu spoglądasz na śpiewające ptaki, ale nijak nie przejmujesz się tym, czego dotykasz i o co się podpierasz.

A jeśli akurat zdarzy ci się przylgnąć do drzewa pokrytego żywicą, problem masz murowany. Najprawdopodobniej plamę zauważysz dopiero w domu, przez co żywica zdąży już na tyle zaschnąć, że nijak nie będzie się dało jej ruszyć. Nie musisz jednak od razu wrzucać zabrudzonych ubrań do kosza na śmieci. Nie działaj pod wpływem chwili, a zamiast tego zastanów się, czym sprać żywice, by oczyścić odzież. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

Zdecydowana większość ubrań zabrudzonych żywicą prędzej czy później ląduje w koszu

Jeżeli więc kiedykolwiek wcześniej zdarzyło ci się doprowadzić do powstania takiej samej plamy na bluzce czy spodniach, zapewne nie próbowałaś nawet jej czyścić, bo uznałaś, że i tak nic nie zdołasz zrobić. To spory błąd. W taki sposób straciłaś szansę na odratowanie elementów swojej garderoby. Jeżeli jednak tym razem przypadkowo zabrudziłaś ciuch, który uwielbiasz, zapewne zrobisz dużo więcej, by go odratować. No i tym razem postąpisz prawidłowo, bo wbrew pozorom plamy z żywicy można skutecznie usunąć. Jesteś w stanie pozbyć się ich tak, aby nie pozostał po nich nawet najmniejszy ślad. Musisz tylko działać z rozwagą i pewną dozą ostrożności. Nie rób niczego gwałtownie, bo w taki sposób możesz jedynie uszkodzić materiał i dołożyć sobie roboty.

czym sprać żywice

Plamy z żywicy usuniesz w kilku krokach

Pierwszy jest zdecydowanie najważniejszy, dlatego od razu po powrocie do domu to nim powinnaś się zająć. Pod żadnym pozorem z tym nie zwlekaj. Im dłużej będziesz czekać, tym mniejsze staną się szanse na całkowite wyczyszczenie i odratowanie ubrania. Od razu więc sięgnij do zamrażarki i wyciągnij z niej woreczek z kostkami lodu. Plamę z żywicy musisz zamrozić, aby później łatwiej można było ją zdrapać. Umieść zatem na zaplamionym miejscu woreczek wypełniony kostkami lodu, zabezpieczając pozostałą część materiału. Poczekaj kilkanaście minut, aż żywica całkowicie się zmrozi. Następnie musisz pozbyć się jej wierzchniej warstwy, delikatnie zdrapując ją tępym narzędziem. Wykorzystaj do tego celu albo tępe nożyczki, albo po prostu swoje paznokcie. Zdrapując żywicę ręcznie, będziesz mieć nad nią większą kontrolę i na pewno nie uszkodzisz materiału.

Czym sprać żywice?

Co zrobić dalej, jeżeli pozbyłaś się już tej najgrubszej warstwy żywicy, ale pozostałości po niej dalej widnieją na bluzce lub twojej ulubionej koszuli? Teraz musisz rozpuścić wszystkie resztki. Najlepiej zadziała w tym przypadku klasyczny rozpuszczalnik, ale jeśli akurat nie masz go w domu i nie możesz wybrać się po niego do sklepu, spokojnie zastąpisz go naturalnym olejkiem herbacianym. Wybraną substancję nałóż na miękką ściereczkę i zacznij pocierać nią materiał.

pralka

Zabieg może trochę potrwać. Czynność musisz jednak powtarzać tak długo, aż plama całkowicie zniknie z powierzchni tkaniny. Gdy już będziesz mieć pewność, że żywica została usunięta, przemyj czyszczone miejsce środkiem z alkoholem (np. spirytusem). Możesz również opłukać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Dzięki temu pozbędziesz się pozostałości po rozpuszczalniku, który pod żadnym pozorem nie może zostać na ubraniu.

Jeżeli wszystko robiłaś tak, jak zostało to opisane, teraz powinnaś się już cieszyć idealnie czystym ubraniem. A co, jeśli dalej dostrzegasz na nim maleńkie fragmenty żywicy? W takim przypadku powinnaś zdecydować się na powtórzenie wszystkich etapów. Raz jeszcze spróbuj zamrozić żywicę, zetrzeć ją, a później rozpuścić w rozpuszczalniku bądź olejku herbacianym. Pamiętaj, aby każdą z tych czynności przeprowadzić dokładnie. W przeciwnym wypadku uzyskany efekt na pewno nie będzie zadowalający.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/postepyrobie.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here