Czyrak pod pachą to bardzo bolesna zmiana skórna wywoływana zazwyczaj przez bakterie gronkowca złocistego, które to powszechnie występują na skórze każdego człowieka. Jeśli dostaną się pod nią, to wówczas powodują powstanie dużego oraz bolesnego guza, który to z czasem wypełnia się ropą. Aby zmniejszyć dyskomfort, a także nie doprowadzić do groźnych w skutkach powikłań, zaleca się skorzystanie z porady specjalisty – dermatologa.
Jak wygląda czyrak zlokalizowany pod pachą?
Czyrak w początkowej fazie istnienia zazwyczaj ma postać niewielkiego guza, następnie krosty, a na samym końcu bolesnego ropnia. Jest on bardzo niebezpieczny, gdyż w razie jego pęknięcia znajdująca się w środku wydzielina może dostać się do krwioobiegu i w związku z tym może dojść do wielu powikłań, wśród których można wymienić miedzy innymi: zapalenie opon mózgowych.
Czyraki bardzo często lubią się nawracać, a ponadto należą do schorzeń zaraźliwych, zatem w przypadku ich występowania warto czym prędzej udać się do lekarza dermatologa.
W celu pozbycia się czyraka obok skutecznej antybiotykoterapii warto zastosować również odpowiednią dietę. W tym celu warto wyeliminować produkty, które to działają supresyjnie na układ odpornościowy. Niezwykle ważne jest uzupełnienie organizmu w cynk.
Istotne objawy podczas występowania czyraka
Czyrak ma najczęściej postać guzka o wielkości ziarnka grochu. W początkowym etapie jest on nieco zaczerwieniony, a po kilku dniach staje się krostą z ropnym oraz bolesnym czopem. Po około dwóch tygodniach pęka oraz opróżnia się z ropy oraz tkanki martwiczej, pozostawiając na ciele ranę, która to z czasem samoistnie się goi. Czyrak może pozostawić po sobie na ciele nieestetyczną bliznę.
Tego typu zmiana skórna może także występować na czole, policzkach oraz na brodzie. Ponadto niekiedy czyrak jest spotykany na szyi, plecach oraz klatce piersiowej.
Czyrak zazwyczaj powstaje w miejscach, które to są mocno narażone na otarcia oraz ucisk oraz w miejscach gdzie najczęściej zbiera się pot oraz brud. Znacznie częściej występuje on u mężczyzn, niż u kobiet.
Pod pachą może on występować jako pojedyncza zmiana lub w grupie i wówczas to jest w medycynie nazywany czyrakiem mnogim.
Jakie są przyczyny występowania czyraka pod pachą?
Główną przyczyną występowania czyraka w okolicy pachy jest gronkowiec złocisty. Ta groźna bakteria przedostaje się w głęboko w skórę i w związku z tym dochodzi do zakażenia gruczołu łojowego.
W dalszej kolejności dochodzi w organizmie do stanu zapalnego i w związku z tym komórki odpowiadające za układ immunologiczny tworzą białą – żółtą ropę, która to powoduje powstanie bolesnego guzka.
Do zarażenia bakterią gronkowca dochodzi zazwyczaj u osób które to nie dbają o higienę osobistą. Ponadto atakuje ona bardzo często osłabiony organizm, a w szczególności osoby chorujące na AIDS, nowotwór oraz cukrzycę.
W jaki sposób skutecznie leczyć czyraka?
Każdy nieleczony czyrak pęka zazwyczaj samoistnie po upływie dwóch tygodni, od momentu powstania. Borykając się z ta przypadłością warto pamiętać, aby powstałego guzka nie wyciskać oraz nie przecinać, bowiem wówczas można zakazić to miejsce i doprowadzić do powstania niebezpiecznych zmian.
Zamiast czekać bezczynnie na pęknięcie ropnia, warto czym prędzej udać się do lekarza – specjalisty, który to zastosuje miejscowe leczenie tej przypadłości. Jeżeli u chorego na skórze istnieje kilka tego typu zmian skórnych, wówczas to najczęściej stosuje się doustną kurację antybiotykoterapię. W niektórych przypadkach, a zwłaszcza podczas wystąpienia ostrej infekcji konieczne jest przejmowanie antybiotyków dożylnie, a nawet hospitalizacja.
Czyraki mają tendencję do nawracania się, zatem bardzo często leczenie przy pomocy antybiotyków trwa znacznie dłużej od występowania zmian skórnych. Wielu dermatologów, aby skutecznie pozbyć się u pacjenta bolesnego czyraka zaleca stosowanie maści ichtiolowej czy też kompresów z kwasem salicylowym. Podczas leczenia czyraka niezwykle ważne jest również codzienne odkażanie miejsca objętego zmianami skórnymi.