Ciąża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety. Z jednej strony jesteś niesamowicie szczęśliwa, bo już niedługo twoja rodzina się powiększy i dołączy do niej nowy wyjątkowy członek, ale z drugiej trochę obawiasz się tego, że zrobisz coś, co zaszkodzi twojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku.
To dlatego tak często zaglądasz ostatnio do Internetu. Szukasz w nim zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży, odpowiednich kosmetyków o bezpiecznym składzie, a także próbujesz dowiedzieć się, czy w ciąży można się opalać. No to jak brzmi odpowiedź na to pytanie? Czy wystawiając regularnie swoją skórę na działanie promieni słonecznych, będziesz mogła zaszkodzić jakoś swojemu dziecku i zaburzyć jego rozwój?
Wszyscy lekarze zgodnie przyznają, że opalanie w ciąży jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie możesz bowiem opalać się tak jak dotychczas, czyli wystawiać skóry na pełne słońce w godzinach południowych i to w okresie letnim oraz unikać wszelkich filtrów przeciwsłonecznych. Teraz musisz przecież dbać nie tylko o siebie. Na pewno najważniejsze stało się dla ciebie twoje dziecko, dlatego to do niego powinnaś dostosować „technikę opalania”. Nie rezygnuj jednak z wyjazdu nad morze bądź do ciepłych krajów, jeżeli coś takiego już zaplanowałaś, a koleżanki z pracy przestrzegają cię przed leżeniem na pełnym słońcu. Jeżeli tylko będziesz przestrzegać pewnych zasad, na pewno nic nie stanie się ani tobie, ani twojemu maleństwu.
W tym momencie wielogodzinne wylegiwanie się na słońcu nie jest już niestety dla ciebie. Jeżeli do tej pory byłaś jego fanką, musisz na jakiś czas je sobie odpuścić. Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się takich wybryków. Słońce jest oczywiście czymś dobrym dla skóry i organizmu, ale jak to już ze wszystkim bywa, w nadmiarze potrafi poważnie zaszkodzić. W końcu to ono jest odpowiedzialne za emitowanie promieniowania UV. Na co dzień na pewno starasz się przed nim chronić.
Stosujesz specjalistyczne kremy z filtrami, bo wiesz, że nadmiar słońca może przyspieszyć proces starzenia się skóry, doprowadzić do poważnych oparzeń, osłabić odporność, a nawet mieć wpływ na rozwój nowotworów skóry. Chyba nie chcesz fundować czegoś takiego sobie i dziecku? Ogranicz zatem swoje posiedzenia na słońcu. A jeśli będziesz chciała pobyć trochę dłużej na zewnątrz, po prostu odpowiednio zabezpiecz swoją skórę.
Czy w ciąży można się opalać?
Można, ale jednak nie jest to jakoś szczególnie przyjemna czynność dla kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży twoja zdolność do radzenia sobie ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi drastycznie spada. Nawet jeśli do tej pory mogłaś całymi dniami siedzieć latem na dworze i nic ci się nie działo, podczas gdy twoi znajomi reagowali silnymi bólami głowy i zauważalnym osłabieniem, teraz najprawdopodobniej wszystko się zmieni.
Z uwagi na swój ciążowy brzuch zaczniesz intensywniej się pocić i szybciej męczyć. Bardzo możliwe, że już teraz twoja waga jest nieco wyższa niż przed zajściem w ciążę – a każdy dodatkowy kilogram sprawia, że gorzej radzisz sobie ze znoszeniem silnego promieniowania i upałów. Wylegując się latem całymi dniami na plaży, tylko będziesz się męczyć. A chyba nie warto sprawiać sobie takiego dyskomfortu. Zwłaszcza że jest dużo innych i równie ciekawych sposobów na odpoczywanie.
Pamiętaj również, że zanim wyjdziesz na plażę lub po prostu na zewnątrz, musisz zabezpieczyć swoją skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Koniecznie korzystaj z wysokich filtrów. Używaj najlepiej tych mineralnych – mają bezpieczny i prosty skład, który tworzy na skórze skuteczną barierę ochronną, ale jednocześnie nie przenika do jej głębszych warstw i w żaden sposób nie przedostaje się do organizmu. Pamiętaj też o osłanianiu najbardziej newralgicznych partii ciała. Zawsze miej na głowie czapkę bądź kapelusz, a oczy chroń dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Tak przygotowana możesz sobie pozwolić na pół godzinki leżenia na słońcu. Raczej unikaj dłuższych posiedzeń.