czy w ciąży można się opalać

Ciąża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety. Z jednej strony jesteś niesamowicie szczęśliwa, bo już niedługo twoja rodzina się powiększy i dołączy do niej nowy wyjątkowy członek, ale z drugiej trochę obawiasz się tego, że zrobisz coś, co zaszkodzi twojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku.

To dlatego tak często zaglądasz ostatnio do Internetu. Szukasz w nim zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży, odpowiednich kosmetyków o bezpiecznym składzie, a także próbujesz dowiedzieć się, czy w ciąży można się opalać. No to jak brzmi odpowiedź na to pytanie? Czy wystawiając regularnie swoją skórę na działanie promieni słonecznych, będziesz mogła zaszkodzić jakoś swojemu dziecku i zaburzyć jego rozwój?

Wszyscy lekarze zgodnie przyznają, że opalanie w ciąży jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie możesz bowiem opalać się tak jak dotychczas, czyli wystawiać skóry na pełne słońce w godzinach południowych i to w okresie letnim oraz unikać wszelkich filtrów przeciwsłonecznych. Teraz musisz przecież dbać nie tylko o siebie. Na pewno najważniejsze stało się dla ciebie twoje dziecko, dlatego to do niego powinnaś dostosować „technikę opalania”. Nie rezygnuj jednak z wyjazdu nad morze bądź do ciepłych krajów, jeżeli coś takiego już zaplanowałaś, a koleżanki z pracy przestrzegają cię przed leżeniem na pełnym słońcu. Jeżeli tylko będziesz przestrzegać pewnych zasad, na pewno nic nie stanie się ani tobie, ani twojemu maleństwu.

plaża

W tym momencie wielogodzinne wylegiwanie się na słońcu nie jest już niestety dla ciebie. Jeżeli do tej pory byłaś jego fanką, musisz na jakiś czas je sobie odpuścić. Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się takich wybryków. Słońce jest oczywiście czymś dobrym dla skóry i organizmu, ale jak to już ze wszystkim bywa, w nadmiarze potrafi poważnie zaszkodzić. W końcu to ono jest odpowiedzialne za emitowanie promieniowania UV. Na co dzień na pewno starasz się przed nim chronić.

Stosujesz specjalistyczne kremy z filtrami, bo wiesz, że nadmiar słońca może przyspieszyć proces starzenia się skóry, doprowadzić do poważnych oparzeń, osłabić odporność, a nawet mieć wpływ na rozwój nowotworów skóry. Chyba nie chcesz fundować czegoś takiego sobie i dziecku? Ogranicz zatem swoje posiedzenia na słońcu. A jeśli będziesz chciała pobyć trochę dłużej na zewnątrz, po prostu odpowiednio zabezpiecz swoją skórę.

Czy w ciąży można się opalać?

Można, ale jednak nie jest to jakoś szczególnie przyjemna czynność dla kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży twoja zdolność do radzenia sobie ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi drastycznie spada. Nawet jeśli do tej pory mogłaś całymi dniami siedzieć latem na dworze i nic ci się nie działo, podczas gdy twoi znajomi reagowali silnymi bólami głowy i zauważalnym osłabieniem, teraz najprawdopodobniej wszystko się zmieni.

opalanie

Z uwagi na swój ciążowy brzuch zaczniesz intensywniej się pocić i szybciej męczyć. Bardzo możliwe, że już teraz twoja waga jest nieco wyższa niż przed zajściem w ciążę – a każdy dodatkowy kilogram sprawia, że gorzej radzisz sobie ze znoszeniem silnego promieniowania i upałów. Wylegując się latem całymi dniami na plaży, tylko będziesz się męczyć. A chyba nie warto sprawiać sobie takiego dyskomfortu. Zwłaszcza że jest dużo innych i równie ciekawych sposobów na odpoczywanie.

Pamiętaj również, że zanim wyjdziesz na plażę lub po prostu na zewnątrz, musisz zabezpieczyć swoją skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Koniecznie korzystaj z wysokich filtrów. Używaj najlepiej tych mineralnych – mają bezpieczny i prosty skład, który tworzy na skórze skuteczną barierę ochronną, ale jednocześnie nie przenika do jej głębszych warstw i w żaden sposób nie przedostaje się do organizmu. Pamiętaj też o osłanianiu najbardziej newralgicznych partii ciała. Zawsze miej na głowie czapkę bądź kapelusz, a oczy chroń dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Tak przygotowana możesz sobie pozwolić na pół godzinki leżenia na słońcu. Raczej unikaj dłuższych posiedzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here