biurko

Bardzo wielu z nas może się przytrafić, że napotkamy w naszym mieszkaniu czy otoczeniu na plamy i ślady po kleju. Mogą one występować na różnych powierzchniach zaczynając na plastiku a na betonowej posadzce kończąc.

W zależności od tego jaki rodzaj kleju został użyty do sklejenia elementów, będziemy musieli zastosować różnego rodzaju preparaty i metody by go usunąć. Jednym z najpopularniejszych zabrudzeń jakie napotkamy są te powstałe po samoprzylepnych naklejkach i nalepkach. Czym usunąć klej po naklejkach? jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Po pierwsze nie należy usuwać naklejek i ich pozostałości na sucho

Spowoduje to, że resztki kleju i naklejki będą nadal widoczne, a jedyny efekt jaki uzyskamy to dziesiątki małych fragmentów naklejki. Często można spotkać się z metodą zdrapywania kleju za pomocą jakiegoś ostrego narzędzia. Najczęściej są to nożyczki lub nóż. Jest to również błędne podejście ponieważ w ten sposób łatwo możemy uszkodzić powierzchnię na której przylepiona została naklejka.

gąbki

Sprawdzonym sposobem jest natomiast nasączenie gąbki i przetarcie nią naklejki. Po kilkunastu minutach będziemy w stanie odkleić niechcianą naklejkę i delikatnie usunąć pozostałości po kleju. Inną metodą jaką możemy zastosować jest ogrzewanie powierzchni na której znajduje się naklejka. Jak tego dokonać? najlepiej poprzez użycie żelazka z funkcją pary, czy suszarki do włosów. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku gdy naklejka znajduje się na delikatnych powierzchniach takich jak: drewno, szkło czy plastik. Podgrzewanie powinno trwać około 30 sekund, i w tym czasie powinno się sprawdzać czy naklejki nie da się odkleić. W momencie gdy będzie to możliwe, należy delikatnymi ruchami usunąć z powierzchni niechcianą ozdobę.

Innym częstym przypadkiem kiedy musimy usunąć klej z powierzchni są wszelkiego rodzaju prace remontowe odbywające się w naszych domach. Najłatwiejszym rozwiązaniem by tego uniknąć jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni w obrębie której zamierzamy używać kleju. Jeżeli już zdarzy się, że nie udało się nam uniknąć zabrudzeń i w tym wypadku istnieje kilka metod na usunięcie niechcianych zabrudzeń. W przypadku powierzchni betonowych pomocne może się okazać użycie benzyny ekstrakcyjnej lub acetonu. Najlepiej jest to zrobić przy użyciu nasączonej środkiem szmatki, i przetarcie miejsc w których występują zabrudzenia. Poprzez zastosowanie detergentów klej rozpuści się, przez co z łatwością będziemy go mogli usunąć.

Szczególnie uważać należy na usuwanie plam z kleju z powierzchni drewnianych

czym usunąć klej

Delikatny drewniany materiał, będzie szczególnie wymagającą powierzchnią do oczyszczenia z wszelkich zabrudzeń. W przypadku drewna lepiej nie stosować agresywnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić lakier czy powierzchnie paneli. Lepszym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie ze środków myjących takich jak płyn do naczyń czy mydło. Dobrze jest namoczyć zabrudzone miejsce mydłem czy płynem i odczekać. Po pewnym czasie będziemy w stanie usunąć zabrudzenia przy użyciu szmatki czy gąbki. Podczas usuwania plam z drewna zwróćmy szczególną uwagę na siłę z jaką szorujemy powierzchnie. Zbyt mocne i gwałtowne ruchy mogą pozbawić drewno jego naturalnej osłony, co spowoduje w dalszej perspektywie czasowej jego zniszczenie.

Do innych częstych zabrudzeń zaliczyć możemy zabrudzenia klejami malarskimi czy dekarskimi. Szczególnie w przypadku tych drugich, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie wokół prac, ponieważ kleje te tworzone są na bazie żywic i smoły, co powoduje, że plamy powstałe z tych klejów stanowią prawdziwe wyzwanie.
Wybierając kleje montażowe decydujmy się na produkty zawierające jak największą ilość składników na bazie naturalnych produktów. Plamy powstałe w ich przypadkach są o wiele łatwiejsze do usunięcia, ale także przyczyniamy się tym samym do ochrony środowiska. Wybór odpowiedniego produktu sprawi, że będziemy mogli z powodzeniem korzystać z niego przy naprawianiu i montowaniu różnych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here