delikatesy

Wina francuskie to temat, który elektryzuje każdego miłośnika dobrej jakości trunków. Co ciekawe, wokół nich narosło sporo różnych mitów, które – jak to każdy mit – mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Co zatem warto wiedzieć o francuskich winach i czym warto się zaskoczyć, chcąc je lepiej poznać?

Butelka, dno i smak wina

Wiele osób (wciąż) uważa, że na smak wina ma wpływ kształt butelki. Sądzi się nawet, że lepsze wina to te, które mają bardziej wklęsłe dno. Zgodnie z opinią tych ludzi butelki z płaskim dnem oznaczają, że trunek jest znacznie niższej jakości. Okazuje się, że jest to nieprawdą! Dziś butelki z płaskim dnem są dużo popularniejsze niż butelki z dnem wklęsłym. Wynika to z faktu, że ich producenci chcą uniknąć zjawiska osadzania się na dnie charakterystycznego osadu.

Wino a zdrowie

Często mówi się o szkodliwym wpływie wina (w tym tego francuskiego) na organizm człowieka. To również jest nieprawda! Wyjątkowe walory zdrowotne ma przede wszystkim wino czerwone, które – jak wiadomo – jest produkowane z czerwonych winogron. Produkt ten wytwarzany jest m.in. w oparciu o skórki tychże winogron, które nawiasem mówiąc są bogate w antyoksydanty. Mówiąc wprost – oznacza to, że picie takiego trunku w odpowiednich ilościach spowalnia procesy starzenia.

Związki siarki i ich właściwości

W skład win często wchodzą siarczyny. Niestety, wielu niedoświadczonych miłośników słynnego, francuskiego trunku podkreśla, że ich obecność nie jest niczym dobrym. W praktyce nie można wyeliminować ich ze składu wina, gdyż są one naturalnym produktem reakcji fermentacji. Należy też podkreślić, że ich obecność korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka, miażdżycy i chorób serca. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ich obecność jednoznacznie wskazuje na prawidłowy przebieg procesu dojrzewania wina.

Podsumowując, na temat wina mówi się bardzo dużo. Szkoda tylko, że część tych wypowiedzi nie ma pokrycia w rzeczywistości. W ten sposób psuje się opinię na temat jednych z najzdrowszych trunków świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here