Panele fotowoltaiczne

Zielona energia staje się coraz popularniejsza. Prym w tym przypadku wiodą panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd pochodzący z energii słonecznej. Czy w naszym kraju tego typu rozwiązanie jest opłacalne? Czy nas klimat pozwala w pełni wykorzystywać potencjał instalacji fotowoltaicznych?

Jakie warunki są potrzebne do prawidłowej pracy instalacji?

Panele fotowoltaiczne tworzą wspaniałe instalacje, które są w stanie produkować energię elektryczną przez cały rok. Nie sprawdza się w tym przypadku założenie, że panele działają najkorzystniej wyłącznie w wysokich temperaturach. Właściwie sama temperatura nie ma wiele wspólnego z wywarzaniem energii. Głównym i najistotniejszym czynnikiem są promienie słoneczne. Co ciekawe, długie nagrzewanie z byt wysokimi temperaturami może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie paneli.

Instalacja złożona z paneli fotowoltaicznych czerpie energię ze światła dziennego. Panujący w naszym klimat jest jak najbardziej optymalny dla tego rodzaju instalacji, które mają możliwość prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście, panele fotowoltaiczne przynoszą lepsze efekty latem czy wiosną, kiedy słońca jest więcej, jednak nawet w pochmurne dni instalacje dostarczają nam niezbędnej energii.

Wydajność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Wydajność instalacji fotowoltaicznych zależy od wielu różnorodnych czynników. Kluczowym czynnikiem jest jakość produktu, czyli użyte materiały w budowie paneli. Muszą cechować się wysoką jakością, odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz sprawnością. Dobre produkty powinny posiadać specjalne certyfikaty oraz wyniki testów potwierdzające niezawodność.

Chcąc cieszyć się najbardziej efektywnym działaniem, warto postawić na panele wyprodukowane z monokrystalicznego PERC, które wyposażone są w dodatkową warstwę dielektryka zwiększającego efektywność ogniw. A wszystko to opracowane  technologii half cut, czyli ogniw ciętych na pół.

Poza doborem odpowiedniego produktu, istotnym czynnikiem jest także montaż. Panele fotowoltaiczne mogą zostać zainstalowane na gruncie, ale najczęściej wybieranym podłożem jest dach. Świetnie spisują się w tej sytuacji dachy skośne, których jeden spad skierowany jest w stronę południową. Panele muszą mieć solidne zamocowanie, by nie zsunęły się z dachu, a w przypadku montażu na dachu płaskim lub na gruncie płaskim, konieczne jest zastosowanie obciążników, które zapobiegają przewróceniu się instalacji. Najkorzystniejsze nachylenie w kierunku południowym to ok. 30-45 stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here