hala pneumatyczna

Tradycyjne konstrukcje murowane nie są jedynym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zadaszeniu jakiegoś obiektu i ochronie go przed żywiołami. Warto pomyśleć także o innych, bardziej nowoczesnych alternatywach, szczególnie, jeśli zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej móc oddać dany budynek do użytku.

Wśród popularnych obecnie typów hal można wymienić między innymi hale pneumatyczne. Każdemu zapewne zdarzyło się taką halę zobaczyć, chociaż niekoniecznie wchodzić do środka. W tym artykule chcielibyśmy szczegółowo omówić, czym są tego typu hale i w jakich sytuacjach stosuje się właśnie je. Zapraszamy!

Czym są hale pneumatyczne?

Hale pneumatyczne montuje się na istniejącym już podłożu, bez konieczności wylewania fundamentów (a co za tym idzie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę). Są bardzo szybkie we wznoszeniu, szczególnie, jeśli ich budowa zostanie zlecona wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistom, takim jak na przykład Tenistal. Powierzając budowę ekspertom, możemy mieć pewność, że cały proces budowy przebiegnie szybko, sprawnie i bezstresowo.

Tego typu hale inaczej nazywa się balonami, z uwagi na ich nietypową konstrukcję. Nie posiadają one bowiem stałej konstrukcji nośnej, a zamiast tego wykorzystuje się poduszki powietrzne, znajdujące się pomiędzy dwoma warstwami PCV, do których ciągle nadmuchiwane jest powietrze. Nie brzmi to być może szczególnie stabilnie, ale w rzeczywistości jest to bardzo pewne i skuteczne rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli zależy nam na jak najszybszym montażu.

O ile zostały poprawnie zbudowane, hale pneumatyczne są całkowicie bezpieczne, a przy tym żywotne i bardzo wytrzymałe, w tym również w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie trzeba się obawiać, że takie niecodzienne zadaszenie nie poradzi sobie z deszczem czy wiatrem. Nie ma też problemu z utrzymaniem komfortu termicznego w takim obiekcie, co oznacza, że można wygodnie korzystać z niego przez cały rok, w tym również w okresie zimowym. Jest to więc dobra opcja zarówno w sytuacji, kiedy potrzebujemy zadaszenia krótkoterminowego, jak i stałego.

Gdzie stosuje się hale pneumatyczne?

Hale pneumatyczne stosuje się przede wszystkim w przypadku różnego typu obiektów sportowych, które docelowo mają pozostać w użytku przez większą część roku lub jego całość. Tego typu hal jest w Polsce stosunkowo dużo, a ciągle powstają kolejne.

Wykorzystuje się je między innymi do budowy zadaszonych kortów tenisowych, boisk piłkarskich oraz basenów. Wątpliwości odnośnie do skuteczności tego typu konstrukcji w zimie rozwieje z pewnością fakt, że hale pneumatyczne podczas zimniejszych miesięcy często wykorzystywane są jako lodowiska.

Nowoczesne hale pneumatyczne są tanie w eksploatacji, a także atrakcyjne wizualnie. Z tego względu na ich budowę decydują się zarówno osoby prywatne, jak i różnego typu instytucje. Więcej na temat tego typu konstrukcji można przeczytać tutaj: https://www.tenistal.com.pl/oferta/hale-sportowe/hale-pneumatyczne/. Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, jeśli mamy w planach budowę lub modernizację jakiegoś zadaszonego obiektu sportowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here