Komin ceramiczny czy stalowy

O wyborze tej konstrukcji nigdy nie powinien decydować przypadek. Podpowiadamy, czym charakteryzują się kominy ceramiczne i stalowe. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością dokonasz udanego wyboru.

Ceramiczne kominy

Dziś wielu inwestorów decyduje się na komin z prefabrykowanych elementów ceramicznych. To znaczne ułatwienie przy konstrukcjach jednokanałowych i wielokanałowych. Świetnie sprawdzają się podczas budowy domu oraz przy jego modernizacji. Warto zaznaczyć, że nie wymagają dodatkowych fundamentów, co oznacza, że można je opierać na stropie.

W dodatku komin z prefabrykatów bardzo łatwo dopasujesz do ścian. Natomiast konstrukcję z ociepleniem bez trudu zamontujesz na zewnątrz. Elementy ceramiczne wyróżniają się wysoką odpornością na kondensat dzięki konstrukcji z kamionki kwasoodpornej bądź ceramiki szamotowej.

W dodatku oferta najlepszych producentów obejmuje https://systemykominowe-rauch.pl/ ceramiczne kominy z konstrukcją jednokanałową, a także modele z kanałem wentylacyjnym. Ta druga opcja świetnie się sprawdzi, jeśli komin będzie współpracować z kominkiem lub kotłem w oddzielnej kotłowni.

Montaż komina prefabrykowanego rozpoczyna się od połączenia elementów wkładu wewnętrznego. Następnie umieszcza się ocieplenie, a potem należy zamontować części obudowy zewnętrznej. W dodatku ceramiczną konstrukcję można zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi i je otynkować. Możesz również sięgnąć po płytki klinkierowe. Natomiast przy stosowaniu obmurowania z cegieł, konieczne będzie oparcie na dachu.

Stalowe kominy

Wkład stalowy zainstalujesz w istniejącym kominie murowanym lub kanale wentylacyjnym. Może również stanowić samodzielną konstrukcję. Zwróć uwagę, że element komina, który ma kontakt ze spalinami, wykonany jest ze stali kwasoodpornej. Z kolei grubość ścianek oraz materiał przewodów zależy od tego, czy konstrukcja działa z kotłem na paliwo stałe, czy odprowadza spaliny z kotła gazowego.

Pamiętaj, że wkład kominowy może być elastyczny lub sztywny. Samodzielny komin ze stali to najczęściej jednokanałowa konstrukcja. Może odprowadzać spaliny z kotłów gazowych paliw olejowych, stałych oraz kominków opalanych drewnem. Konstrukcję z powodzeniem zamontujesz wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Konstrukcja kominów jednościennych jest podobna do tej, stosowanej przy sztywnych wkładach. Jednak różni się sposób zamocowania i oparcia. Obejmuje podparcia, uchwyty mocujące oraz obudowę części naddachowej. Takie kominy montuje się wyłącznie wewnątrz domu i należy je osłonić izolacją cieplną.

Stalowe czy ceramiczne kominy?

Konstrukcje mają podobne zalety użytkowe. Ceramika szamotowa, kamionka kwasoodporna i stal kwasoodporna to materiały bardzo wytrzymałe na działanie spalin. Natomiast różnicę stanowi metoda wykonania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ceramiczne kominy. Za tym rozwiązaniem przemawiają również względy estetyczne. Pamiętaj jednak, że wybór powinien być dopasowany do warunków technicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here