Nie pozwól aby infekcje grzybicze uszkodziły plony

Z pewnością wiele osób ma wielką satysfakcję z sadzenia własnych nasion i obserwowania, jak wyrastają na małe sadzonki, a później piękne i zdrowe rośliny.

Niestety, rośliny, kwiaty, warzywa i owoce są podatne w niektórych warunkach nie tylko na szkodniki, ale również na choroby. Na szczęście współcześnie mamy do dyspozycji skuteczne środki ochrony roślin, jak herbicydy do zwalczania chwastów, insektycydy do zwalczania owadów oraz fungicydy do zwalczania chorób.

Jak powstrzymać łamliwość źdźbła zbóż przed zniszczeniem roślin

Jak powstrzymać łamliwość źdźbła zbóż przed zniszczeniem roślin

Łamliwość źdźbła to przenoszona przez glebę choroba grzybicza, która atakuje siewki, powodując gnicie tkanek łodyg i korzeni na i pod powierzchnią gleby młodych roślin. Choroba ta dotyka wielu różnych zbóż, traw, ale również warzyw i kwiatów. Zainfekowane rośliny zwykle dobrze kiełkują i wyrastają, ale dość szybko zaczynają wykazywać oznaki choroby. Młode liście, korzenie i łodygi nowo powstałych siewek są bardzo podatne na infekcję. Choroba ta powoduje tak poważne problemy w systemie korzeniowym rośliny, że sadzonki zakażone przez grzyby rzadko przeżywają, aby wytworzyć zdrową roślinę.Ta groźna infekcja grzybicza może naprawdę zdziesiątkować twoje sadzonki i należy zachować odpowiednią ostrożność, aby zapobiec utracie plonów. Chociaż dojrzałe rośliny mogą nadal być dotknięte tymi patogenami, od momentu, gdy rośliny mają dojrzałe liście i dobrze rozwinięty system korzeniowy, są znacznie bardziej odporne na grzyby lub pleśń, które powodują ich zamieranie.

Najczęstszym objawem pojawienia się łamliwości jest to, że łodygi rośliny stają się nasiąknięte wodą, cienkie i papkowate, przewracają się u podstawy i obumierają. Sadzonki, zwłaszcza liścienie, czyli pierwsze wytworzone liście, mogą mieć kolor szaro-brązowy, a młode liście więdną i zmieniają kolor z zielonoszarego na brązowy. Często obserwuje się również wzrost puszystej białej tkanki na zainfekowanych roślinach.Kiedy podciągniesz swoje rośliny, możesz również zobaczyć oznaki choroby w ich systemach korzeniowych. Korzenie na porażonych przez łamliwość źdźbła zbóż roślinach są albo nieobecne, skarłowaciałe, albo mają szarobrązowe zapadnięte plamy. Trzeba zatem podjąć niezbędne kroki, aby choroba nie zaatakowała roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here