W okresie jesiennym bardzo często dochodzi do pandemii chorób zakaźnych. Nie ma czemu się dziwić – każdy organizm jest wówczas osłabiony, wskutek czego jest bardziej podatny na infekcje. Istnieje wiele chorób, na które można zachorować tylko jeden raz w życiu. Należy do nich ospa. Nie ma skutecznej szczepionki, dzięki której można zapobiec tej chorobie. Dlatego w okresie zachorowań należy jak najdalej trzymać się od osób, które są zarażone.
Wirus wywołujący ospę jest bardzo agresywny, co sprawia, że wystarczy nawet z pozoru niewinny kontakt z drugą osobą, aby zarazić się tą chorobą. W przypadku, gdy pandemia wybuchła w szkole bądź w zakładzie pracy, warto pozostać w domu. Wskazuje się, że najgorzej ospę przechodzą osoby w starszym wieku. W ich przypadku zalecane jest całkowite ograniczenie kontaktu z otoczeniem, do czasu, aż przejściowa epidemia zostanie zażegnana.
Objawy chorobowe zwykle występują w przeciągu dwóch dni od dnia zarażenia
Najczęściej obserwowanymi symptomami są ból głowy, nudności oraz wybroczyny w obrębie całego ciała. Szczególnie ten ostatni objaw jest charakterystyczny dla omawianej choroby. Powstają specyficzne pryszcze, które przez cały dzień swędzą. Pod żadnym pozorem nie należy ich jednak drapać, bowiem mogą wówczas pozostawić blizny. Dlatego zdecydowanie warto zastanowić się, czym smarować ospę. Wskazuje się, że najlepsze rezultaty można osiągnąć dzięki specjalnym maściom zasuszającym.
Przyspieszają one proces regeneracji tkanek, co pozytywnie wpływa na pomyślny przebieg rekonwalescencji. Duże znaczenie ma fakt, iż ceny takich preparatów są stosunkowo niewielkie. Dlatego warto udać się do lekarza, aby wypisał receptę na konkretny lek. Po stanie zaawansowania wybroczyn będzie on w stanie ocenić, jaka dawka maści będzie potrzebna, aby możliwie jak najszybciej zażegnać zmiany skórne.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być również skorzystanie z pasty cynkowej. Cynk jest minerałem, który jest bardzo skutecznym antyoksydantem – likwiduje wolne rodniki, które pogłębiają rozmaite zmiany chorobowe. Należy mieć na uwadze, iż minerał ten jest bardzo mocną substancją wysuszającą. Wystarczy odrobina pasty, aby pozbyć się uczucia swędzenia na całym ciele. Ważne jest jednak, aby preparat został jednolicie rozprowadzony po całej powierzchni skóry. Należy unikać sytuacji, w których na pryszczach pozostają grudki.
Pasta cynkowa powinna zostać samoczynnie wchłonięta przez tkanki. Jeżeli jednak istnieją z tym pewne trudności, niezbędne może okazać się zmycie preparatu. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie naruszyć delikatnej struktury strupów. Warto w tym zakresie posłużyć się patyczkiem higienicznym bądź zdezynfekowanym wacikiem. Może się również zdarzyć, iż niemożliwe będzie domycie nadmiaru pasty z powierzchni skóry. W takim przypadku można użyć wody z mydłem. Konieczne jest jednak nasączenie gąbki i zmywanie białej substancji powolnymi, okrężnymi ruchami. Jest to bardzo monotonny proces, jednakże prowadzi do oczekiwanego rezultatu.
Wysuszone pryszcze powinny zniknąć po upływie około dwóch tygodni od dnia ich wystąpienia. W tym okresie warto pozostać w domu, bowiem zmiany skórne są narażone na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jeżeli przebieg choroby nie przyniesie większych zmian na powierzchni tkanek, warto profilaktycznie smarować je specjalnym kremem wysuszającym. Inaczej wygląda sytuacja u alergików. Jeżeli są oni uczuleni na jakiekolwiek ingredienty stosowane przy produkcji kosmetyków, powinni zaniechać używania takich środków.
W takiej sytuacji konieczna może okazać się wizyta u dermatologa. Lekarz ten jednoznacznie wskaże, jaki preparat może być stosowany na wrażliwej skórze. Na szczęście jednak istnieje spore grono koncernów farmaceutycznych, które wytwarzają hipoalergiczne leki na ospę. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być również zasięgnięcie porady lekarza rodzinnego. Osób z alergią jest coraz więcej, dlatego specjalista ten z pewnością miał do czynienia z podobnymi przypadkami i wskaże lek na miarę oczekiwań pacjenta.